Joulupäivän tähdistöottelu

Perinteeksi muodostunut joulupäivän tähdistöottelu käydään PeKi Red Stars ja PeKi Old Stars joukkueiden välillä. Lämmin tapahtuma kokoaa Pellon kiekkokansan seuraamaan ottelua, jossa nykyinen Pellon kiekon edustusjoukkue ottaa mittaa muualla pelaavista entisistä seuran pelaajista sekä jo uransa lopettaneista Pellon kiekkolegendoista.

Old Stars tämänhetkinen kokoonpano:

Petäjäniemi Antti
Niva Jari
Raattama Jari
Raattama Lasse
Kauppinen Sami
Marjeta Teuvo
Marjeta Tuomas
Waara Ville
Marjeta Taneli
Konttajärvi Teppo
Syväniemi Teemu
Saukkoriipi Asko
Mäki Mika
Lantto Markus
Mäki Juha-Pekka

Ottelu koostuu 3x15min pelattavasta ottelusta sekä erätauoilla käytävistä mailaviestistä ja rangaistuslaukauskilpailusta. Tämän vuoden tapahtumaan jäälle tuodaan myös kilpailua, johon pääsee osallistumaan muutama onnekas yleisön joukosta.

Tapahtuma tukee Pellon Kiekon niin edustus- kuin junioritoimintaa.  Kiekko tippuu jäähän 25.12. klo 16.00. Tervetuloa!

-Taneli Marjeta

Kauden avaus Red Stars – KiPS lauantaina

Lappi liigan kausi avataan Pellossa tulevana lauantaina 8.10. Ottelut alkavat tällä kaudella aiemmista kausista poiketen jo klo 16.00 ellei toisin ilmoiteta. Tervetuloa katsomoon!

Red Stars – KiPS Pellon jäähallissa lauantaina 8.10. klo 16.00

Talkoovuorot poikkinaintiajoissa 14.-17.7.2016

PeKi talkoovuorot 2016 poikkinaintiajot [PDF]

 

Paikka Päivä KLO Nimi
TORSTAI 14.7.2016
Liikenteen ohjaus 8-13 Kari Konttaniemi Niklas Kovalainen Janne Järvirinne
8-13 Paavo Hietala Raimo Kiviniemi Taisto Ylisaukko-oja
13-18 Eemeli Isometsä Esa Seikkula
Varikon Portti pohj. 8-13 Tiia Lakkapää Sanna Pantsar
13-18 Tomi Leppäniemi Piia Leppäniemi
Varikon Portti etelä 8-13 Teuvo Marjeta
13-18 Emmi Orajärvi Milla Mäkikyrö
Järjestysmies 10-14 Taisto
14-18 Taisto
Lipunmyynti 8-13 Johanna Jolma Pirjo Lumpus
13-18 Tiia Ylisaukko-oja Tuula Ylisaukko-oja
PERJANTAI 15.7.2016
Liikenteen ohjaus 7-13 Kari Konttaniemi Jarmo Ylisaukko-oja Juho Ylisaukko-oja
7-13 Paavo Hietala Taisto Ylisaukko-oja Valtteri Ylisaukko-oja
13-18
Varikon Portti pohj. 7-13 Erkki Hiltunen
13-18 Veeti Kaitala Iitori Sihvo
Varikon Portti etelä 7-13 Teuvo Marjeta
13-18 Jukka Sirkkala
Järjestysmies 10-14 Jarmo
14-18 Taisto
Lipunmyynti 8-13 Tuula Ylisaukko-oja
10-16 Tiina Kaitala Teija Nikka
12-18 Maija Närhi
LAUANTAI 16.7.2016
Liikenteen ohjaus 8-13 Teemu Syväniemi Jarmo Ylisaukko-oja Juho Ylisaukko-oja
8-13 Paavo Hietala Tuukka Ylisaukko-oja Eero Rundgren
13-18 Juha Siivola Teemu Leppäniemi
13-18 Seppo Keränen Jarkko Keränen
Varikon Portti pohj. 8-13 Erkki Hiltunen
13-18 Hannu Saukkoriipi Antti Mäki
Varikon Portti etelä 8-13 Toni Bergman
13-18 Kimmo Kaitala+Eemil
Järjestysmies 10-14 Jarmo
14-18 Taisto
Lipunmyynti 8-13 Outi Rowe Pirkko Rundgren
10-16 Anna-Stiina Marjeta Piia Saukkoriipi
12-18 Asta Mäki Maria Mäki
SUNNUNTAI 17.7.2016
Liikenteen ohjaus 8-13 Raimo Kiviniemi Jarmo Ylisaukko-oja Juho Ylisaukko-oja
8-13 Paavo Hietala Tuukka Ylisaukko-oja Valtteri Ylisaukko-oja
13-18 Juha Nikka Arto Koskenniemi+Juho
13-18 Jouko Seikkula Vesa Kulluvaara
Varikon Portti pohj. 8-13 Mika Rautio
13-18 Taneli Marjeta
Varikon Portti etelä 8-13 Tatu Tolppi Santtu Sirkkala
13-18 Teemu Ylisaukko-oja Tuukka Ylisaukko-oja
Järjestysmies 10-14 Jarmo
14-18 Taisto
Lipunmyynti 8-13 Mari Sihvo Niina Rautio
10-16 Elina Sirkkala
12-18 Tuula Ylisaukko-oja Jenni Heikki
JOS VUORO EI SINULLE SOVI VAIHDA SE JONKUN KANSSA TAI HOMMAA TUURAAJA
ILMOITA KUITENKIN MINULLE! T. TAISTO P.0407219549

 

Kauden päättäjäiset 24.4. klo 18.00

Pellon Kiekon perinteiset jääkiekkokauden päättäjäisjuhlat ovat sunnuntaina 24.4.2016 klo 18.00 Vihreällä Pysäkillä.

Ohjelmassa pronssimitali kakkukahvit, parhaiden pelaajien ja valmentajien palkitsemiset  ym.

Tervetuloa kiekkoperheen juhlaan!

T. Pekin junnut, Grey Stars, Pink Stars, Red Stars

PeKin D-juniorit jatkosarjan piikkipaikalla

PeKi D – Lämärit 9 – 3

PeKin D-juniorit jatkavat vahvoja otteita, kun jatkosarjan viimeiset ottelut ovat käsissä.

Kotonaan PeKi ei antanut Kemin Lämäreille mahdollisuuksia. Erät (4 – 2 ja 5 – 1) kertovat nyt pekiläisten vahvoista otteista. PeKin ryhmä oli vahva niin viisikkopelissä kuin myös erikoistilanteissa. PeKin tehomerkinnät: Veeti Kaitala 8 + 0, Tuukka Ylisaukko-oja 1 + 5, Samuel Tillberg 0 + 3, Isidor Sihvo 0 + 1, Valtteri Ylisaukko-oja 0 + 1, Jarkko Keränen 0 + 1.

Maalivahtien torjunnat: PeKi Kalle Mäki 15+18 = 33 kertaa ja Lämärit Toni Miettunen 17+10 = 27 kertaa.

Jatkosarjan päätöskierroksella PeKi kohtaa sarjan kärkikamppailussa RoKi:n Lappi Areenalla tulevana sunnuntaina.

PeKi Red Stars jälleen Lappi Liigan neljäs

Lappi Liigan Playoff-ottelusarja huipentui PeKin edustusryhmän osalta jälleen mitalikampailuihin

Haastava kausi pienellä rosterilla ja useat loukkaantumiset värittivät Red Starsin mennyttä kautta. Joukkue näytti jälleen kuitenkin kuuluvansa Lappi liigan kärkijoukkueisiin ja hävisi kotonaan Liigan runkosarjan voittajalle YKIlle ennätysyleisön (140 henk) edessä vasta voittomaalikilpailun jälkeen. Edessä oli tutusti ja perinteisesti Kittilän palloseura ja pronssiottelu Kittilän jäähallissa.

Kittilässä yli 200 hengen yleisö ja PeKin kannustusjoukot pitivät tunnelmaa yllä. Ottelun yleisilme oli, että Red Stars hallitsi peliä ja KiPS päätti harppuunahyökkäykset lähestulkoon hurjalla teholla maalijuhlintaan.

Avauserän ainokaisesta maalista vastasi vajaan minutin pelin jälkeen KiPS 1 – 0. Vierailija PeKin hallinnasta kertoo laukaukset 7 – 15.

Toisessa erässä päästiin pelaamaan erikoistilanteita ja KiPS menikin tasavajaalla 2 – 0 johtoon erän puolessa välin, mutta vain vajaa minuutti kun Red Stars sai murrettua erinomaista peliä pelanneen KiPS maalivahti Antti Ylitalon. Kavennus maalista 2 – 1 vastasi Tuomas Nikka (Sampo Nousiainen, Jouni Leppäniemi). Red Stars vaihtoi myös maalivahtia kun hieman loukkaantuneen Jyri Pasman tilalle luisteli Benjamin Niemi. Toisessakin erässä PeKi vyörytti ja Ylitalo otti kiinni lähes kaiken mahdollisen eli PeKi voitti laukaukset jälleen 9 – 16.

Päätöserään jäi siis jännitettävää. KiPS tuli vahvasti erään ja oli myös ahnaampi mallipaikoissa. Ajassa 45.58 KiPS meni 3 – 1 johtoon ja lisäsi 4 – 1 reilun minutti edellisestä osumasta. Erän puolessa välin punatähdet ilmoittautuivat vielä mukaan Matias Siivolan 4 – 2 (Joonas Siivola, Teemu Leppäniemi) upealla täysosumalla. PeKin takaa-ajon päätti kuitenkin Aleksi Kaarelan toinen henkilökohtainen osuma ja päätösnumerot sinetöitiin 5 – 2.

Maalivahtien torjunnat; KiPS Antti Ylitalo 15+16+14 = 45 kertaa ja PeKi Red Stars Jyri Pasma 7+7+0= 14 ja Benjamin Niemi 0+2+6 = 8 kertaa.

Kausi pakettiin hyvillä mielin

Red Stars valmennustiimiä vetävä Jouko Seikkula oli joukkueen ilmeeseen erittäin tyytyväinen. Pelasimme pronssiottelussa ja koko Playoff-sarjassa parhaita pelejämme. Vaikka pronssiottelu hävittiin, joukkueessa oli hyvä henki ja tänävuonna KiPS oli vain onnekkaampi maalinedustilanteissa. Joukkueen saavutus Lappi Liigan neljäs oli ehkäpä meille jopa yläkanttiin, sillä joukkueemme pelaajaamateriaali vaihtui merkittävästi viimekaudelta. On erittäin haastavaa jo pelkästään joukkueen harjoitusten suunnittelun suhteen kun joukkueen pelaajat työskentelevät tai opiskelevat ympäri maakuntaa.

Päättyvän kauden positiivisia asioita oli tietysti muutaman runkopelaajan palaaminen harjoitusvahvuuteen ja ennenkaikkea nuorten pelaajien esiinmarssi. PeKin viimevuosien menestyneet junnujoukkueet tuottavat nyt taitavia b-juniori-ikäisiä pelaajia, jotka olivat jo tälläkaudella isoja ilon aiheita ja ensikaudella varmasti isommassa roolissa.

Jouko mainitsee myös ilonaiheeksi Pellossa käynnistyneen harrastekiekon (Grey Stars) n. 40 pelaajan rinki harjoittelee 3 – 4 kertaa viikossa ja se on antanut myös jo pelaaja uran päättäneille mahdollisuuden jatkaa harrastusta sekä junioreille ja maalivahdeille hyviä lisäharjoituksia.

Tulevalle kaudelle pelaajarunko kasassa

Red Starsin joukkueen runko näyttää jatkavan myös tulevana kautena. Nyt näyttäisi että joukkuetta aletaan rakentamaan 16 pelaajan ja 2 maalivahdin ympärille. Vaikka kausi on nyt päätöksessä pelaajat jatkavat pelejä harrastekiekkoporukan parissa, joilla innokkaimmilla harrastajilla on jo yli 60 peli-iltaa takana Pellon jäähallissa. Tulevalle kaudelle toivotaan, että pitkään vaivannut ongelma jäähallin äänentoiston suhteen saataisiin vihdoin ajanmukaiseen kuntoon.

PeKi Red Stars faniklubi tiedottaa

Nyt pidetään Playoff -mellakkaa PeKi Red Stars vs YKI

Tulevana sunnuntaina 6.3. klo 18.00 tavoitellaan ennätysyleisöä Pellon jäähalliin.

Viidellekymmenelle (50) ensimmäiselle lipun lunastaneelle lahjoitetaan kotimainen ÄMPÄRI!

Joukkueiden alkulämmittely on 17.20 – 17.40. Tällöin alkaa Playoff-tunnelman nostatus. Olethan mukana!

T. faniklubilaisten puolesta, Pasi

Playoff huuma kasvaa Pellossa

Red Stars valmennustiimiä johtavat valmentajat Jouko Seikkula ja Ilkka Koskela olivat jo enemmän kuin tyytyväisiä joukkueensa esitykseen. Ilkka Koskela näki,että joukkueen epäonninenkin kausi lukuisinen loukkaantumisineen ja tämänhetkisen flunssa epidemian kourissa olevan joukkueen maksimit otettiin irti sunnuntaina. Ilonaiheitakin on paljon joukkueen kantaviin voimiin kuuluva Jouni Leppäniemi palasi omalle tasolleen ja maalivahtipelimme oli tänään jälleen kunnossa. Red Stars joukkueeseen liittyneet B-juniori-ikäiset pelaajalupaukset  Tuomas Mäen ja Paavo Huuskon johdolla ovat nostaneet tasoaan koko kauden ajan ja tuottaneet paljon positiivistä punatähtien esityksiin.

Playoff sarjan välieräottelut tulevat nopeasti. Jo tulevana viikonloppuna kohdataan runkosarjan voittaja Yläkemijoen Kiekko.

Otteluennakko YKI vs  PeKi Red Stars

Vaikka tulevassa välieräsarjassa kohdataan runkosarjan voittaja. On YKI mieluinen vastustaja Red Starsille. Marraskuussa punatähdet voittivat YKI:n kotonaan voittolaukauksilla 8 – 7 ja kokivat vastaavasti myös tappion Lappi Areenalla. Joulukuussa maammelaulun jälkeen itsenäisyyspäivänä Red Stars kaatoi jälleen YKI:n 6 – 4 ja vastaavasti helmikuussa YKI oli parempi Rovaniemellä.

Voitot ovat siis runkosarjan osalta tasan ja molemmat ovat vahvoja kotijoukkueita.

Sarja pelataan siten, että lauantaina kohdataan YKI Lappi Areenalla ja sunnuntaina 6.3 Playoff huumaa jatketaan ennätysyleisön kanssa Red Starsin osalta Pellon Jäähallissa. Tarvittaessa sarjassa pelataan vielä kolmas ottelu 7.3. maanantaina.

Tämän sarjan voittaja lähtee tavoittelemaan Lappi Liigan kultapokaalia. Red Starsin viime kauden neljässija on nyt siis saavutettu ja tästä joukkueen sijoitusta lähdetään parantamaan. Red Stars joukueenjohtaja Kari Konttaniemi ja GM Kyösti Nikka toivovat että pellolainen kiekkoväki lähtee nyt vahvasti kannustamaan joukkuettaan mitalipeleissä niin Rovaniemelle kuin kotihalliin!

PeKi Red Stars Lappi liigan mitalipeleihin

Jääkiekon Lappi Liigan playoff-sarja jatkui viikonloppuna puolivälieräottelusarjana.

Lauantaina PeKi – SoPa 2 – 5

Puolivälieräottelusarjan avausottelussa kohtasivat runkosarjan nelonen SoPa ja vitonen Red Stars.

Runkosarjassa joukkueiden kohtaamiset olivat päättyneet 1 – 1, kun kumpainenkin joukkue oli voittanut kotiottelunsa.

Jääkiekossa on kuitenkin niin, että playoff maailma on omalaisensa ja joukkueiden päivän kunto tietenkin merkittävässä roolissa. Red Starsin valmistautuminen puolivälieriin ei sujunut parhaalla mahdollisella tavalla, sillä flunssa aalto oli pyhkäissyt joukkueen sairastuvan täyteen ja keskiviikon valmistavissa harjoituksissa ei ollut kuin 5 tervettä pelaajaa.

Lauantain tärkeään kotiotteluun vajaamiehistöinen PeKi lähti kuitenkin hyvällä asenteella ja tasaisen avauserän ainokaisesta osumasta vastasi vierailija SoPan Kimmo Keskitalo.

Toisessa erässä SoPa meni jo 0 – 2 johtoon ylivoimalla ja erän puolessa välin vierailijat siirtyivät 0 – 3 johtoon. PeKi ilmoittautui vielä mukaan otteluun kahdella Matias Siivolan osumalla 1 – 3 ajassa 31.15 ja ajassa 33.29 2 – 3. Hurjan painostuksen katkaisi kuitenkin SoPa, joka onnistui lisäämään johtoaan 2 – 4 vain 6 sekuntia ennen erän päättymistä.

Päätöserään jäi paljon panosta . Erän toisella minuutilla SoPan Joonas Salmisen hattutemppu vei vierailijat 2 – 5 johtoon ja kun Red Starsin hyökkäykset pysähtyivät jatkuvasti SoPan ilmiömäisesti torjuneeseen Pasi Paajaseen oli ottelun lopputulos hyväksyttävä ja tärkeän sarjan avauspisteet matkasivat SoPan linja-autossa pyssykylään.

Maalivahtien torjunnat: PeKi Red Stars Jyri Pasma 13+9+6 = 28 kertaa, SoPa Pasi Paajanen 13+17+17 = 47 kertaa.

Sunnuntaina SoPa – PeKi Red Stars 2 – 5

Sunnuntaina Sodankylään matkustaneet punatähdet eivät saaneet lisävahvistuksia sairastuvalta vaan päinvastoin joukkueen toinen maalivahti Benjamin Niemi jäi potemaan flunssaa kotiinsa Ruotsin Pelloon.

Joukkueen taistelutahto oli kuitenkin kova ja vaikka paikka mitaliotteluihin tarkoitti, että vierasottelu olisi voitettava ja vain jatkoerän voitto tietäisi jatkopaikkaa playoff-sarjassa. Vastaavasti tappio tietäisi rantapallojen puhaltamista.

Vierailija PeKi saikin unelma-alun, kun vajaan kolmen minuutin pelin jälkeen Antti Mäki tykittää 0 – 1.

Ajassa 6.36 Red Starsin helsinkiläisvahvistus Jouni Leppäniemi (Kulluvaara, A.Mäki) vie Red Starsin jo 0 – 2 johtoon. Tämän jälkeen shown varastivat tuomarit, jotka puhalisivat vierailijoille kaikkiaan 7 x 2 min rangaistusta. Ennennäkemätöntä totesi tuoreeltaan ottelun jälkeen tavoitettu Red Stars valmentaja Ilkka Koskela, joka ei muistanut reilun 30 vuoden kiekkouraltaan vastaavanlaista.

Liekeissä olleet punatähdet kestivät erän täysin rikkoneen ”tuomarimyllytyksen” ja avauserän päätösnumeroista sadaan kiittää myös punatähtin maalivahtia Jyri Pasmaa.

Toisessa erässä päästiin vihdoin pelaamaan täysillä viisikoilla. Tuomas Nikan (J.Leppäniemi, Timo Pantsar) 0 – 3 osuma hiljensi 150 päisen Sodankyläyleisön. Erän puolessa välin Juho Nieminen kaventaa 1 – 3. Ajassa 37.43 Jouni Leppäniemi (Kulluvaara) katkaisee SoPan pyristelyn ja vie vieraat 1 – 4 johtoon ja näistä numeroista lähdettiin päätöserään.

Päätöserässä SoPa vaihtaa Pellon ottelun takuumiehensä maalivahti Pasi Paajasen sivuun ja maalinsuulle luistelee Tapani Nieminen. SoPa onnistuukin kaventamaan ajassa 51.18 pelitilanteen 2 – 4, mutta Jouni Leppäniemen (Nikka) hattutemppu ajassa 56.33 sinetöi loppunumerot 2 – 5.

Maalivahtien torjunnat: SoPa Pasi Paajanen 6+10+0 = 16 kertaa ja Tapani Nieminen 0+0+13 = 13 kertaa. PeKi Red Stars Jyri Pasma 14+9+12 = 35 kertaa.

Otteluparin yhteistulos 1 – 1 tarkoitti, että pelattaisiin jatkoerä (20 min) josta voittaja lähtee mitalipeleihin.

Jatkoerä SoPa – PeKi Red Stars   2 – 3

Jännittävään ja ratkaisevaan jatkoerään molemmat joukkueet lähti varovaisesti liikkeelle. SoPa oli vaihtanut jälleen Pasi Paajasen maalinsuulle ja Red Stars maalia vartioi maalivahti osaston ainoa terveenä oleva loistovireessä ollut Jyri Pasma. Red Stars:in kakkoskenttä ottaa roolia ja niinpä Joonas Siivola (T.Leppäniemi, T.Pantsar) vie vierailijat 0 – 1 johtoon ajassa 3.20. Erän puolessa välin 11.29 Sodankylän kaataja Jouni Leppäniemi sivaltaa henkilökohtaisella taidonnäytteellä joukkueensa 0 – 2 johtoon. SoPa painaa paniikkinappulaa ja ottaa aikalisän, mutta punatähdet johtavat tätä draamaa ja Lappi Liigan ja PeKin debytantti Tuomas Mäki (M. Siivola) näyttää upealla yksilösuorituksella kuinka PeKin juniorimylly tuottaa upeita pelaajia ja vie punatähdet jo 0 – 3 johtoon.

SoPa tulee vielä kotiyleisön edessä mukaan kampailuun kahdella pikamaalilla 18.26 Tuomas Kemi 1 – 3 ja ajassa 19.15 Timo Mikkola 2 -3.

Pelikello on armoton jatkoerän summerin soidessa vierailija PeKi Red Stars on järjestänyt playoff-sarjan ensimmäisen yllätyksen ja passittaa Sodankylän Pallon kiekkoväen ennenaikaiselle kesälomalle. Maalivahtien torjunnat jatkoerässä: SoPa Pasi Paajanen 12 kertaa ja Jyri Pasma 18 kertaa.

Lappi Liigan puolivälieräottelu lauantaina klo 16

Nyt se sitten alkaa, todellinen taistelu Lappi Liigan sijoituksista.

Tulevana viikonloppuna iskevät PeKi ja SoPa yhteen Lappi Liigan Playoffien puolivälieräotteluissa.

Runkosarjan nelonen Sodankylän Pallo matkustaa Pelloon lauantaina ja sunnuntaina Red Stars matkustaa pisteiden hakuun pyssykylään.

Red Stars lähtee sarjaan haastajana ja pienoiselta takamatkalta. SoPa on kohdattu tänävuonna kaksi kertaa lokakuussa vieraissa SoPa oli 5 – 2 parempi ja viimeinen kohtaaminen oli Pellon jäähallissa 9.1. jolloin pisteet jäivät Pelloon numeroin 5 – 3.

Red Stars valmentaja Jouko Seikkula lähtee joukkueensa kanssa luottavaisin mielin alkavaan puolivälieräsarjaan. Meillä on ollut tasaiset ottelut SoPan kanssa, joten kaikki mahdollisuudet on edetä aina mitalipeleihin asti. Pitkään sairaslistaan on tullut myös valoa, kun marraskuusta sivussa ollut Matias Siivola on palannut harjoitusvahvuuteen. Joukkueenjohtaja Kari Konttaniemen mukaan näyttäisi myös, että Jouni Leppäniemi on jälleen vahvistamassa joukkuetta tulevissa SoPan otteluissa.

Ottelu alkaa Pellon jäähallissa klo 16.00. Nyt tarvitaan kotiyleisön tukea ja lähdetään kannustamaan PeKi Red Stars mitalipeleihin!

Vanhemmat artikkelit «